Myslíte si, že dluhy prodejce se vás netýkají? Pozor na to. Zadlužený prodejce může být v konečném důsledku i váš problém. Na co je potřeba dát si pozor, aby vám koupě nemovitosti nepřinesla víc starostí, než radostí?

Důvěřuj, ale prověřuj

Zajímejte se jak o technický stav, tak o právní vady nemovitosti či závazky prodávajícího. Pozornost na začátku celého procesu vám může ušetřit řadu problému i peněz v budoucnu.

Dluhy vůči SVJ (správci domu)

Při převodu bytové jednotky (či nebytových prostor) přechází povinnosti a závazky dosavadního vlastníka na kupujícího. Je tedy ve vašem zájmu se o tyto možné fakta zajímat. Mohou sem spadat poplatky za správu nemovitosti, údržbu či fond bytových oprav. Doporučuji vše ověřovat s prodávajícím včas. Jak?

zadlužený prodejce nemovitost v exekuci šárka sabová

  • Potvrzení o bezdlužnosti

Jako kupující máte právo požadovat od prodávajícího potvrzení o bezdlužnosti. To by mělo obsahovat informace o tom, jaké dluhy spojené se správou bytu přejdou na nového majitele a v jaké výši dluh po splatnosti je. Tento dluh pak může být vyřešen snížením kupní ceny o danou částku.
V lepším případě dostane kupující potvrzení o tom, že žádné takové dluhy neexistují.

Na co dát tedy pozor?

  • případné nedoplatky
  • výše poplatků za správu domu (pozemku)
  • rozpočet SVJ a jejich výsledky

Pokud jste vy sami majiteli a čeká vás prodej, zajistěte si všechna potřebná potvrzení včas. Čistý štít = rychlejší a bezproblémový prodej.

Nemovitost se zástavním právem

V tomto případě bude vaším pomocníkem katastr nemovitostí. 

Tam zjistíte, zda není nemovitost zatížena věcným břemenem či zástavním právem. Prodávající se totiž mohl uchýlit k prodeji dříve, než doplatil hypotéku, nebo se mohl rozhodnout řešit prodejem své exekuce. 

Nejednou jsem také zažila, že se prodávající snažil své dluhy zatajit, Pokud nemovitost neověříte, budou pro vás pak tyto dluhy či exekuce znamenat velký problém při zápisu do katastru nemovitostí. To může celý proces velmi zdržet, někdy i úplně zastavit.

zadlužený prodejce nemovitost v exekuci šárka sabová

Cest, jak tyto situaci řešit, je hned několik. Jednou z nich je vyrovnání dlužné částky z kupní ceny či převedení hypotéky na sebe (i v tomto případě by vše mělo být zohledněno v kupní ceně). Obecně je nákup nemovitostí zatížených dluhem proces složitější a opravdu nedoporučuji řešit nákup “na vlastní pěst”. Pokud se tato situace týká vás, ozvěte se mi. Ráda vám celým procesem provedu až ke zdárnému konci!