Na rozdíl od bytu v osobním vlastnictví si u bytu v družstevním vlastnictví kupujete družstevní podíl, který Vás opravňuje užívat byt jako vlastní. Nevlastníte byt jako takový, ale získáváte podíl v družstvu. A převod bytu v DV na nového majitele je výrazně rychlejší než z bytu v osobním vlastnictví. Žádné kupní smlouvy totiž nejdou na katastr, ale rovnou družstvu. Kupec se tak může stát vlastníkem členského podílu během jediného týdne.

Cílem družstevního vlastnictví je zajistit dostupné bydlení, ceny bytu v družstevním vlastnictví jsou zpravidla až o 10% levnější než ceny bytu v osobním vlastnictví.To představuje nemalou finannční úsporu.Navíc při koupi družstevního bytu je kupec osvobozen od placení daně z nabytí nemovitosti ve výši 4%z prodejní ceny nemovitosti. To představuje další výraznou úsporu.
A pokud můžete zastavit nemovitost jinou nemovitostí kterou vlastníte, je možné koupi bytu v družstevním vlastnictví financovat hypotečním úvěrem.

Velkou výhodou je, že družstvo opravdu funguje a stará se o dům. To vás zbavuje starostí. Družstvo se stará o celou správu domu, nutné rekonstrukce, hospodaří s rozpočtem. Pokud je nutnost, bere na sebe úvěr např. na opravu střechy nebo zateplení, zajišťují bezpečí bytového domu. Vy, jako člen družstva se zúčastňujete schůzí, na kterých se sousedy řešíte správu společného majetku. V bytovém družstvu platí pravidlo jeden člen = jeden hlas. A to bez ohledu na to, jak velký má jednotlivý člen družstva byt.
Mnohdy členové družstva zvažují, jestli vůbec přejít do osobního vlastnictví právě proto, že jim chod družstva naprosto vyhovuje.

Hodnota družstevního podílu má svoji tržní cenu. A vývoj ceny bytů v družstevním vlastnictví v čase je podobný vývoji cen bytů v osobním vlastnictví. Navíc, pakliže není ve stanovách družstva uvedeno jinak, lze byty v družstevním vlastnictví dobře pronajmout za tržní cenu.
Proto je družstevní byt plnohodnotným a mnohdy i levnějším způsobem zajištění bydlení.