Koupě bytu je jedna z nejnákladnějších a nejdůležitějších životních investic. Na co si dát pozor a o co se zajímat při koupi bytu?

Nenechejte se ošálit prvním dojmem. Pokud se vám byt líbí, ptejte se a zjišťujte více.

1. Jaká je dispozice bytu a počet místností?

Podle architektů je důležitější dispozice bytu než jeho metry čtvereční. Asi budete souhlasit, že nadměrně velká a těžko využitelná předsíň je zbytečná. Promyslete také, zda vám průchozí pokoje nebudou narušovat soukromí a zda si každý člen vaší rodiny najde v bytě svůj koutek.

 

2. Jaká je orientace bytu z pohledu světových stran?

Ta rozhoduje o tom, kolik slunce a světla v bytě bude, zda v interiéru nebude příliš temno a studeno nebo naopak moc horko. Právě orientace pokojů na světové strany ovlivňuje, jak se doma budete cítit. Tmavé místnosti orientované na sever nepůsobí zrovna optimisticky. Orientace celého bytu na jižní stranu také nemusí být zrovna optimální – v létě se totiž nebudete mít kam schovat před žhnoucím sluncem. 

3. Jaký je technický stav bytu i domu?

Především u starších bytových domů a paneláků se zajímejte o technický stav a míru rekonstrukce. Pokud ještě nejsou v bytě nové rozvody, podlahy a topení, mohou to  pro vás být výdaje navíc. Stejně tak se zajímajte, jak je starý je výtah a jestli  má dům nová plastová okna a zateplenou fasádu. Tyto opravy se hradí ze společného fondu, na který pravidelně přispívá bytová jednotka každý měsíc. A to, že je dům před rekonstrukcí, znamená také vyšší příspěvky.

4. Jaké jsou náklady na energie a provoz bytu?

Zjistěte si, jak je byt vytápěn a kolik dělají měsíční náklady na energie. Vytápění elektřinou patří k jednoznačně nejdražším způsobům, na druhou stranu je také nejkomfortnější.Vytápění zemním plynem je o trochu levnější a výhodou je snadná regulace výkonu a minimální produkce škodlivých emisí.

5. Jak vypadá nejbližší prostředí? Rozhlédněte se pořádně kolem sebe. Už při vstupu do bytového domu nebo paneláku si všímejte, jak je prostranství kolem něho i uvnitř udržováno. Pokud je kolem popelnic nepořádek a uvnitř domu to zavání nelibou vůní, může to naznačit nepříliš příjemné sousedy. Zaposlouchejte se také, zda vás v bytě příliš neruší tramvaje nebo autobusy.

6. Jaká je lokalita? Koupě bytu je dlouhodobá investice. Uvažujte nad tím, že v dané lokalitě pravděpodobně strávíte desítky let vašeho života. Ujasněte si proto vaše preference – budete chtít celý život žít v centru města, protože nyní rádi chodíte do barů? Co až přijdou děti – nebudete v takové chvíli hledat klidnější místo v blízkosti parku nebo lesa?

7. Kdo je majitelem bytu? Zajímejte se o to, zda je byt v soukromém nebo družstevním vlastnictví a co z toho pro vás vyplývá. Zjistěte si také, zda nemá majitel bytu dluhy, za které ručí nemovitostí.

8. Jací jsou sousedé? Jestliže o koupi vyhlédnutého bytu skutečně uvažujete, vydejte se obhlédnout místo také sami, bez realitního makléře. Nebojte se zeptat se kolemjdoucích, jak se jim v dané lokalitě žije, zazvoňte na sousedy na patře a představte se jim jako zájemce o koupi bytu a chvilku s nimi pohovořte.